ישנים טוב יותר: מאילו מאכלים כדאי להימנע לפני השינה?

אם אתם מרגישים שאינכם ישנים טוב מספיק, אם אתם מתעוררים באמצע הלילה או מתקשים להירדם, יכול מאוד להיות שהסיבה לכך טמונה בהרגלי האכילה שלכם. ישנם מאכלים מסוימים העלולים לשבש לנו את שנת הלילה, במיוחד כאשר הם נצרכים בסמוך למועד השינה. באילו מאכלים מדובר ולמה כדאי לכם להימנע מהם לפני השינה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מאכלים מלוחים

מאכלים המכילים כמויות גדולות של מלח, כמו חטיפים, פיצוחים, דגים מלוחים, גבינות מלוחות וכדומה, עלולים לשבש לנו בצורה משמעותית את השינה. זה קורה בעיקר מפני שמאכלים מלוחים מצמיאים מאוד, אלא ששתייה מרובה לפני השינה יכולה לגרום לנו גם להשתנה מרובה. לכן, אם אתם אוכלים מזון מלוח מדי בסמוך לשינה, אל תתפלאו אם תצטרכו לקום כמה פעמים במהלך הלילה כדי להתרוקן. כמו כן, אכילת מזון מלוח לפני השינה יכול להחמיר תופעה של הרטבת לילה אצל ילדים, ולכן אם הילד שלכם נוטה להרטיב בלילה, אנחנו ממליצים למנוע ממנו לאכול אוכל מלוח בזמן הסמוך לשינה.

קפאין

זה לא סוד שלקפאין יש השפעה מעוררת, ולא בכדי רבים מאיתנו מקפידים על שתיית קפה עוד לפני ארוחת הבוקר. מסיבה זו בדיוק מומלץ להימנע ממנו לפני השינה, ויש לקחת בחשבון שההשפעה שלו מגיעה לשיאה בדרך כלל כעבור שעתיים מצריכתו. ליתר ביטחון, אנחנו ממליצים להימנע מצריכת קפאין כבר משעות אחר הצוהריים כדי להבטיח שהשינה ויכולת ההירדמות שלכם לא ייפגעו.

אלכוהול

כולם יודעים שצריכת אלכוהול עלולה לגרום לפגיעה זמנית בשיקול הדעת ושמומלץ להימנע ממנו לפני עלייה על ההגה, אבל למען האמת, הוא עלול אפילו לפגוע בשינה שלכם. צריכת אלכוהול עלולה להיות מתעתעת במיוחד, בעיקר משום שאלכוהול עשוי לגרום לנו להרגיש ישנוניים ורדומים. ייתכן בהחלט שתצליחו להירדם במהירות לאחר שתיית אלכוהול, אבל אל תתפלאו אם תתעוררו במהלך הלילה ולא תצליחו "ליהנות" משינה איכותית. אלכוהול פוגע בשנת ה-REM, שזהו השלב של השינה העמוקה במחזור השינה שלנו, ולכן עדיף שלא לשתות אותו בסמוך לשינה.

בשר אדום

בשר בקר אדום, לרבות נקניקים, נקניקיות ונתחים עתירי שומן, אינו מומלץ למאכל לפני השינה. מדובר בבשר מאוד סיבי שתהליך העיכול שלו נמשך זמן רב יותר מכל מזון אחר, כך שהוא עלול להכביד מאוד על הגוף במהלך הלילה ולהקשות על תהליך ההירדמות שלכם. כמו כן, שומן מתפנה לאט מהקיבה ועשוי לגרום לצרבות, במיוחד כאשר מנסים להירדם. לכן, השתדלו להימנע מבשר אדום ומבשר שומני בסמוך למועד השינה והקפידו על ארוחות קלות יותר.

מאכלים שומניים

מזון שומני ממש לא חייב להיות רק בשר, אלא גם מוצרי גבינה שמנים, אוכל מטוגן וגלידה. למעשה, כל מאכל רווי שומן יכול להקשות על פעולת העיכול במהלך הלילה (עיכול שומן גוזל אנרגיה רבה ממערכת העיכול), ואף לגרום לנו להרגיש כבדים ואיטיים ביום שלמוחרת. לכן, אנחנו ממליצים לכם להימנע ממזונות העשירים בשומן רווי לפני שאתם הולכים לישון.

סיכום

לסיכום, שינה טובה היא עניין הכרחי לתפקוד היומיומי שלנו. אם אתם מרגישים שאינכם ישנים כראוי, אנחנו ממליצים לכם לבדוק האם הדבר עשוי להיות קשור בתזונה שלכם לאורך היום ובמיוחד לפני השינה. לכל התלבטות או קושי, כדאי לפנות לייעוץ רפואי ובמקרה הצורך גם לתזונאי/ת מוסמכים שיסייעו לכם בהתאמת תפריט שיטיב עמכם לאורך היום. המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד

נגישות